Murata Electronics North America GRM1556R1H9R1CZ01D
GRM1556R1H9R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H9R1CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H9R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H9R1CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556R1H9R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H9R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H9R1CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)