Murata Electronics North America GRM1556R1H9R1CZ01D
GRM1556R1H9R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H9R1CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H9R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H9R1CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556R1H9R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H9R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H9R1CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H9R1CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H9R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H9R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H9R1CZ01D
EVAL MOD FOR BQ2031 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM NPN-NC UNSHLD datasheet.pdf
SHORT LINK PRE-ASSY INSUL 4POLE datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT BIPOL RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.2% 2W 3637 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
RELAY SOCKET 10AMP FEMALE datasheet.pdf
100UF 63V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf