Murata Electronics North America GRM1556S1H5R5CZ01D
GRM1556S1H5R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H5R5CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.5PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H5R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H5R5CZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H5R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H5R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H5R5CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H5R5CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H5R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H5R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H5R5CZ01D
FIXED IND 220UH 200MA 3.11 OHM datasheet.pdf
MODULE MAGNETIC LAN 1-PORT SMD datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf