Murata Electronics North America GRM1556S1H7R8DZ01D
GRM1556S1H7R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H7R8DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.8PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H7R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H7R8DZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H7R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H7R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H7R8DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H7R8DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H7R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H7R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H7R8DZ01D
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 330 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf