Murata Electronics North America GRM1556S1HR40CD01D
GRM1556S1HR40CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1HR40CD01D
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1HR40CD01D.pdf
Availability of GRM1556S1HR40CD01D
QUANTITY
GRM1556S1HR40CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1HR40CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1HR40CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1HR40CD01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1HR40CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1HR40CD01D Details Description
Related parts for GRM1556S1HR40CD01D
IC REG LDO 8V 0.5A PPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SMALL REFLECTOR FOR HB1750 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND 16BTN 3X4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM datasheet.pdf