Murata Electronics North America GRM1556T1H180JD01D
GRM1556T1H180JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H180JD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H180JD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H180JD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H180JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H180JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H180JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H180JD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H180JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H180JD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H180JD01D
CONN IDC SOCKET 20 POS 30AU datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 7pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONTROL RELAY VOLTG 65-260VAC/DC datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
EPAD PROGRAMMER BASE W/SOFTWARE datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf