Murata Electronics North America GRM1556T1H820JD01D
GRM1556T1H820JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H820JD01D
Brief Description
CAP CER 82PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H820JD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H820JD01D
QUANTITY
GRM1556T1H820JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H820JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H820JD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H820JD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H820JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H820JD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H820JD01D
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA FO LC AQU LC ZIPCORD 50 ORN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 3A PCP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf