Murata Electronics North America GRM1556T1H8R3CD01D
GRM1556T1H8R3CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H8R3CD01D
Brief Description
CAP CER 8.3PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H8R3CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H8R3CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H8R3CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H8R3CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H8R3CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H8R3CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H8R3CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H8R3CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H8R3CD01D
IC LINE DRIVER QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 672VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 1000MA SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB BLUE MOM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HYDRAULIC HEAD ASS Y datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.1A 102.8 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 4" BK datasheet.pdf