Nichicon UZG1E330MCL1GB
UZG1E330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG1E330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UZG1E330MCL1GB.pdf
Availability of UZG1E330MCL1GB
QUANTITY
UZG1E330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG1E330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG1E330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG1E330MCL1GB
Related LinksUZG1E33, UZG1E330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG1E330MCL1GB Details Description
Related parts for UZG1E330MCL1GB
CAP ALUM 33UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 154KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-SMA PLUG RG58 36" datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNG SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 2.7NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf