Murata Electronics North America GRM1556T1H9R2DD01D
GRM1556T1H9R2DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H9R2DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.2PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H9R2DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H9R2DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H9R2DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H9R2DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H9R2DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H9R2DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H9R2DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H9R2DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H9R2DD01D
IC MIXER 400MHZ-2.7GHZ DWN 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
PDU 3-PHASE MONITORED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf