United Chemi-Con EKMH451VNN471MA50M
EKMH451VNN471MA50M picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VNN471MA50M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VNN471MA50M.pdf
Availability of EKMH451VNN471MA50M
QUANTITY
EKMH451VNN471MA50M Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VNN471MA50M
Internal Part NumberEIS-EKMH451VNN471MA50M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VNN471MA50M
Related LinksEKMH451VN, EKMH451VNN471MA50M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VNN471MA50M Details Description
Related parts for EKMH451VNN471MA50M
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2A I-PAK datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 7A TO-220F datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 16UTQFN datasheet.pdf
SLI15-48-230-STS-HP datasheet.pdf
IC 32BIT SRL PARALLEL 220V 44PQF datasheet.pdf