Murata Electronics North America GRM1557U1H160JZ01D
GRM1557U1H160JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H160JZ01D
Brief Description
CAP CER 16PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H160JZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H160JZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H160JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H160JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H160JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H160JZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H160JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H160JZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H160JZ01D
CAP FILM 0.15UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5"L X 1.85"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.154A SOT-416 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 85.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST CMOS 8XSON datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf