Murata Electronics North America GRM1557U1H161GZ01D
GRM1557U1H161GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H161GZ01D
Brief Description
CAP CER 160PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H161GZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H161GZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H161GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H161GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H161GZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H161GZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H161GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H161GZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H161GZ01D
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
MODEM SOCKET TRI BAND HSDPA SER datasheet.pdf
ASSY Z-DOK+6 ADAPTER BRD 56PR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
A3680B502 50P IDC FL CL3AU WITH datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 800MA 720 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf