Murata Electronics North America GRM1557U1H330JZ01D
GRM1557U1H330JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H330JZ01D
Brief Description
CAP CER 33PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H330JZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H330JZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H330JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H330JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H330JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H330JZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H330JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H330JZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H330JZ01D
IC 4DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD SCKT ADAPTER FOR TFBGA100 datasheet.pdf
IC BALLAST CTRL ELECTR 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 33.33333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf