Murata Electronics North America GRM155C80G274KE01D
GRM155C80G274KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C80G274KE01D
Brief Description
CAP CER 0.27UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
GRM155C80G274KE01D.pdf
Availability of GRM155C80G274KE01D
QUANTITY
GRM155C80G274KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C80G274KE01D
Internal Part NumberEIS-GRM155C80G274KE01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C80G274KE01D
Related LinksGRM155C80, GRM155C80G274KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C80G274KE01D Details Description
Related parts for GRM155C80G274KE01D
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .050 40POS VERT T/H datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 80W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PANWRAP 0.75"X100' NAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf