Murata Electronics North America GRM155C80J225KE95D
GRM155C80J225KE95D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C80J225KE95D
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
GRM155C80J225KE95D.pdf
Availability of GRM155C80J225KE95D
QUANTITY
GRM155C80J225KE95D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C80J225KE95D
Internal Part NumberEIS-GRM155C80J225KE95D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C80J225KE95D
Related LinksGRM155C80, GRM155C80J225KE95D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C80J225KE95D Details Description
Related parts for GRM155C80J225KE95D
Connector Header 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
KIT ELECTRONIC TEST LEAD DELUXE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
OLIMEX EMBEDDDED LCD MODULE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WASHER M4 FLAT(10MM OD) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf