Murata Electronics North America GRM155R60G225ME15J
GRM155R60G225ME15J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R60G225ME15J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R60G225ME15J.pdf
Availability of GRM155R60G225ME15J
QUANTITY
GRM155R60G225ME15J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R60G225ME15J
Internal Part NumberEIS-GRM155R60G225ME15J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R60G225ME15J
Related LinksGRM155R60, GRM155R60G225ME15J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R60G225ME15J Details Description
Related parts for GRM155R60G225ME15J
IC OPAMP CFA 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 6.8 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MODULE 4 STUD ASSEMBLY M6 THREAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (G-675-56X) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
STRIPPER COAX-2 LEVEL datasheet.pdf
RES 400K OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz, 6-Channel A/D Converter IC datasheet.pdf