Murata Electronics North America GRM155R60J564KE19D
GRM155R60J564KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R60J564KE19D
Brief Description
CAP CER 0.56UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R60J564KE19D.pdf
Availability of GRM155R60J564KE19D
QUANTITY
GRM155R60J564KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R60J564KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM155R60J564KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R60J564KE19D
Related LinksGRM155R60, GRM155R60J564KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R60J564KE19D Details Description
Related parts for GRM155R60J564KE19D
CAP FILM 0.047UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
GT 25C 25#12 SKT PLUG datasheet.pdf
800 MHz, 2:1 Analog Multiplexers IC datasheet.pdf