Murata Electronics North America GRM155R61H473ME19D
GRM155R61H473ME19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61H473ME19D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61H473ME19D.pdf
Availability of GRM155R61H473ME19D
QUANTITY
GRM155R61H473ME19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61H473ME19D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61H473ME19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61H473ME19D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61H473ME19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61H473ME19D Details Description
Related parts for GRM155R61H473ME19D
RES 0.62 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24-CDIP datasheet.pdf
KIT CONN MODULAR datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X50K EE 20-SOIC datasheet.pdf
RES MO 2W 36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf