Murata Electronics North America GRM155R70J105KA12J
GRM155R70J105KA12J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R70J105KA12J
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R70J105KA12J.pdf
Availability of GRM155R70J105KA12J
QUANTITY
GRM155R70J105KA12J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R70J105KA12J
Internal Part NumberEIS-GRM155R70J105KA12J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R70J105KA12J
Related LinksGRM155R70, GRM155R70J105KA12J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R70J105KA12J Details Description
Related parts for GRM155R70J105KA12J
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A D2PAK datasheet.pdf
KIT TOOL EVAL SYS IN A USB STICK datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG SS 13POS STRT WO/SCKT datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf