Murata Electronics North America GRM155R71A393KA01D
GRM155R71A393KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71A393KA01D
Brief Description
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71A393KA01D.pdf
Availability of GRM155R71A393KA01D
QUANTITY
GRM155R71A393KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71A393KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71A393KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71A393KA01D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71A393KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71A393KA01D Details Description
Related parts for GRM155R71A393KA01D
RES SMD 523K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1530/MAX1531 datasheet.pdf
LED YELLOW 5.5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT PIN datasheet.pdf