Murata Electronics North America GRM155R71C473KA01J
GRM155R71C473KA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71C473KA01J
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71C473KA01J.pdf
Availability of GRM155R71C473KA01J
QUANTITY
GRM155R71C473KA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71C473KA01J
Internal Part NumberEIS-GRM155R71C473KA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71C473KA01J
Related LinksGRM155R71, GRM155R71C473KA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71C473KA01J Details Description
Related parts for GRM155R71C473KA01J
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 34 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
MINIFIT JR HDR datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 1.27MM GLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 66POS datasheet.pdf