Murata Electronics North America GRM155R71H472KA01J
GRM155R71H472KA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71H472KA01J
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71H472KA01J.pdf
Availability of GRM155R71H472KA01J
QUANTITY
GRM155R71H472KA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71H472KA01J
Internal Part NumberEIS-GRM155R71H472KA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71H472KA01J
Related LinksGRM155R71, GRM155R71H472KA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71H472KA01J Details Description
Related parts for GRM155R71H472KA01J
D-SUB CABLE MMU50K/MC50M/MFU50K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 12POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 600V TO-94 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HD DSUB 44P MA WITH HOOD DE END datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf