Murata Electronics North America GRM1885C1H103JA01J
GRM1885C1H103JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H103JA01J
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H103JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H103JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H103JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H103JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H103JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H103JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H103JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H103JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H103JA01J
RES SMD 11 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
SENSOR TEMP 90C 6W MAKE datasheet.pdf