Murata Electronics North America GRM1885C1H272FA01J
GRM1885C1H272FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H272FA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H272FA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H272FA01J
QUANTITY
GRM1885C1H272FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H272FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H272FA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H272FA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H272FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H272FA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H272FA01J
CONN RING 22-26 AWG #6 YEL PIDG datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ20A/AE20/AFH20T datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf