Murata Electronics North America GRM1885C1H301JA01D
GRM1885C1H301JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H301JA01D
Brief Description
CAP CER 300PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H301JA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H301JA01D
QUANTITY
GRM1885C1H301JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H301JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H301JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H301JA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H301JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H301JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H301JA01D
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 29.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf