Murata Electronics North America GRM1885C1H4R7BA01D
GRM1885C1H4R7BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H4R7BA01D
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H4R7BA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H4R7BA01D
QUANTITY
GRM1885C1H4R7BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H4R7BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H4R7BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H4R7BA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H4R7BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H4R7BA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H4R7BA01D
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS RTANG .163 TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK T/H 2POS 15MM datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf