Murata Electronics North America GRM1885C1H7R7CA01D
GRM1885C1H7R7CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H7R7CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H7R7CA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H7R7CA01D
QUANTITY
GRM1885C1H7R7CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H7R7CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H7R7CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H7R7CA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H7R7CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H7R7CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H7R7CA01D
IC TXRX OCTAL HS TRAP BUS 20SOIC datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS R/A KEY-XY 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW412 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf