Murata Electronics North America GRM1887U1H7R6DZ01D
GRM1887U1H7R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H7R6DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.6PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H7R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H7R6DZ01D
QUANTITY
GRM1887U1H7R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H7R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H7R6DZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H7R6DZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H7R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H7R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H7R6DZ01D
RES SMD 324 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 10-DFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A .318 M3 datasheet.pdf