Murata Electronics North America GRM1887U2A8R3DZ01D
GRM1887U2A8R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U2A8R3DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.3PF 100V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U2A8R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U2A8R3DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U2A8R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U2A8R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U2A8R3DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U2A8R3DZ01D
Related LinksGRM1887U2, GRM1887U2A8R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U2A8R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U2A8R3DZ01D
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 500PSI datasheet.pdf
CONN HEADR 92POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 61.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 47A TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
ANTENNA INTERFACE CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
100UF 35V 12,9X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf