Murata Electronics North America GRM188R61C475KAAJD
GRM188R61C475KAAJD picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61C475KAAJD
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61C475KAAJD.pdf
Availability of GRM188R61C475KAAJD
QUANTITY
GRM188R61C475KAAJD Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61C475KAAJD
Internal Part NumberEIS-GRM188R61C475KAAJD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61C475KAAJD
Related LinksGRM188R61, GRM188R61C475KAAJD Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61C475KAAJD Details Description
Related parts for GRM188R61C475KAAJD
CONN HOUSNG 60POS .100 POL W/STR datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf