Murata Electronics North America GRM188R72A561KA01D
GRM188R72A561KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R72A561KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R72A561KA01D.pdf
Availability of GRM188R72A561KA01D
QUANTITY
GRM188R72A561KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R72A561KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM188R72A561KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R72A561KA01D
Related LinksGRM188R72, GRM188R72A561KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R72A561KA01D Details Description
Related parts for GRM188R72A561KA01D
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
WRIST STRAP SPEIDEL LRG 6'CORD datasheet.pdf
RES SMD 54.9OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC COMP TINY DUAL LOW V 8-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 14SOIC datasheet.pdf
IC PSOC 32B 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMC datasheet.pdf