Murata Electronics North America GRM2165C1H182FA01J
GRM2165C1H182FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H182FA01J
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H182FA01J.pdf
Availability of GRM2165C1H182FA01J
QUANTITY
GRM2165C1H182FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H182FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H182FA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H182FA01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H182FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H182FA01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H182FA01J
RES SMD 5.36KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 200A 2TOWER datasheet.pdf