Murata Electronics North America GRM2165C1H272FA01D
GRM2165C1H272FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H272FA01D
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H272FA01D.pdf
Availability of GRM2165C1H272FA01D
QUANTITY
GRM2165C1H272FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H272FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H272FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H272FA01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H272FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H272FA01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H272FA01D
RES 5.23 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP 12POS UNIV-M-N-L GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL ROTARY 100 CPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
2.5 SIGNAL DBL LOCK DLP 5P datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN FPC 55POS 0.50MM R/A datasheet.pdf