Murata Electronics North America GRM2165C1H560JZ01J
GRM2165C1H560JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H560JZ01J
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H560JZ01J.pdf
Availability of GRM2165C1H560JZ01J
QUANTITY
GRM2165C1H560JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H560JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H560JZ01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H560JZ01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H560JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H560JZ01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H560JZ01J
CABLE D-SUB-HMM09H/AE09M/HMM09H datasheet.pdf
INDICATOR 12V GRN CAP BK MLW ILL datasheet.pdf
IC ADDRESS DVR 1-4BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CABLE SMA JACK - IPEX MHF 96.4MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
GDT 2000V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.62UF RADIAL datasheet.pdf