Murata Electronics North America GRM2165C1H561JA01J
GRM2165C1H561JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H561JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H561JA01J.pdf
Availability of GRM2165C1H561JA01J
QUANTITY
GRM2165C1H561JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H561JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H561JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H561JA01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H561JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H561JA01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H561JA01J
IC 4.13V P-P 15% TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 1POS 18AWG T/H datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY FREQ TUNED MX CONN datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE 16 PLUGGABLE datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CLIP MINI PLIER STAINLESS 50A datasheet.pdf