Murata Electronics North America GRM2165C1H820JZ01J
GRM2165C1H820JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H820JZ01J
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H820JZ01J.pdf
Availability of GRM2165C1H820JZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H820JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H820JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H820JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H820JZ01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H820JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H820JZ01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H820JZ01J
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 8POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE 10A 690V 000/80 GR UC datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
IGBT 650V 40A TO247 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 10% 1600VDC datasheet.pdf