Murata Electronics North America GRM2166R1H180JZ01D
GRM2166R1H180JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166R1H180JZ01D
Brief Description
CAP CER 18PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2166R1H180JZ01D.pdf
Availability of GRM2166R1H180JZ01D
QUANTITY
GRM2166R1H180JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166R1H180JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166R1H180JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166R1H180JZ01D
Related LinksGRM2166R1, GRM2166R1H180JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166R1H180JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166R1H180JZ01D
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MIDPIECE PAIR FOR FGG.00. datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf