Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R3-150-R
MPIA4040R3-150-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R3-150-R
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.3A 285 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R3-150-R.pdf
Availability of MPIA4040R3-150-R
QUANTITY
MPIA4040R3-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R3-150-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R3-150-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Material - CoreMetal Composite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)285 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R3-150-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R3-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R3-150-R Details Description
Related parts for MPIA4040R3-150-R
RELAY SSR SCR 3PH 25A PNL MNT datasheet.pdf
IC REG BCK SEPIC ADJ 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 11.999MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIPLEXER 5425 MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf