Murata Electronics North America GRM2166T1H561JD15D
GRM2166T1H561JD15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166T1H561JD15D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2166T1H561JD15D.pdf
Availability of GRM2166T1H561JD15D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166T1H561JD15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166T1H561JD15D
Internal Part NumberEIS-GRM2166T1H561JD15D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166T1H561JD15D
Related LinksGRM2166T1, GRM2166T1H561JD15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166T1H561JD15D Details Description
Related parts for GRM2166T1H561JD15D
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
IC DIFF RCVR DUAL HS LN 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MICROPAK datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 CLR 20X6" datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/8-48" datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 300MM X 1500M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 180W datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf