Murata Electronics North America GRM216R71H182KA01D
GRM216R71H182KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM216R71H182KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
GRM216R71H182KA01D.pdf
Availability of GRM216R71H182KA01D
QUANTITY
GRM216R71H182KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM216R71H182KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM216R71H182KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM216R71H182KA01D
Related LinksGRM216R71, GRM216R71H182KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM216R71H182KA01D Details Description
Related parts for GRM216R71H182KA01D
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 150V TO-220AB datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf