Murata Electronics North America GRM2196P2A3R3CD01D
GRM2196P2A3R3CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A3R3CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A3R3CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A3R3CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196P2A3R3CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A3R3CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A3R3CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A3R3CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A3R3CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A3R3CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A3R3CD01D
CONN RECEPT 21POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
INNER PANEL/SUPPORTS HMEP SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf