Murata Electronics North America GRM2196P2A3R3CD01D
GRM2196P2A3R3CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A3R3CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A3R3CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A3R3CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196P2A3R3CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A3R3CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A3R3CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A3R3CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A3R3CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A3R3CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A3R3CD01D
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER T1 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MCU 8BIT 8K MEMORY 32-LQFP datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
CABLE GRIP SINGLE EYE SST WIRE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf