Murata Electronics North America GRM2196P2A4R1CD01D
GRM2196P2A4R1CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A4R1CD01D
Brief Description
CAP CER 4.1PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A4R1CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A4R1CD01D
QUANTITY
GRM2196P2A4R1CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A4R1CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A4R1CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A4R1CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A4R1CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A4R1CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A4R1CD01D
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MSD16K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8DIP datasheet.pdf
MODULE DDR 256MB 184-UDIMM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MOD REG CVCC 36V 5A SD 81BGA datasheet.pdf