Murata Electronics North America GRM2196R1H561JZ01D
GRM2196R1H561JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R1H561JZ01D
Brief Description
CAP CER 560PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R1H561JZ01D.pdf
Availability of GRM2196R1H561JZ01D
QUANTITY
GRM2196R1H561JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R1H561JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R1H561JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R1H561JZ01D
Related LinksGRM2196R1, GRM2196R1H561JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R1H561JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196R1H561JZ01D
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 13.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf