Murata Electronics North America GRM2196R2AR40CD01D
GRM2196R2AR40CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2AR40CD01D
Brief Description
CAP CER 0.40PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2AR40CD01D.pdf
Availability of GRM2196R2AR40CD01D
QUANTITY
GRM2196R2AR40CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2AR40CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2AR40CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2AR40CD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2AR40CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2AR40CD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2AR40CD01D
ALLIGATOR CLIP/SPADE LUG 12" RED datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 8A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE GAUGE datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf