Murata Electronics North America GRM2196S2A180JZ01D
GRM2196S2A180JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A180JZ01D
Brief Description
CAP CER 18PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A180JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S2A180JZ01D
QUANTITY
GRM2196S2A180JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A180JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A180JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A180JZ01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A180JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A180JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A180JZ01D
IC MCU 8BIT LS 16K 42DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.8V SOT25-5 datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 11.56MM datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
PUSH MOUNT .35-.40 9.0MM - datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf