Murata Electronics North America GRM2196T2A4R1CD01D
GRM2196T2A4R1CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196T2A4R1CD01D
Brief Description
CAP CER 4.1PF 100V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2196T2A4R1CD01D.pdf
Availability of GRM2196T2A4R1CD01D
QUANTITY
GRM2196T2A4R1CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196T2A4R1CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196T2A4R1CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196T2A4R1CD01D
Related LinksGRM2196T2, GRM2196T2A4R1CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196T2A4R1CD01D Details Description
Related parts for GRM2196T2A4R1CD01D
CONN BACKSHELL DB50 DIE CAST datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR QUAD 24-QSOP datasheet.pdf
RES 442K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED PANEL IND BLUE 10VDC STVP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/2V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE 4MM2 datasheet.pdf
762MM EURO PLUG RA WMTG 9CGRN datasheet.pdf