Murata Electronics North America GRM219R61A106KE44D
GRM219R61A106KE44D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R61A106KE44D
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
GRM219R61A106KE44D.pdf
Availability of GRM219R61A106KE44D
QUANTITY
GRM219R61A106KE44D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R61A106KE44D
Internal Part NumberEIS-GRM219R61A106KE44D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R61A106KE44D
Related LinksGRM219R61, GRM219R61A106KE44D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R61A106KE44D Details Description
Related parts for GRM219R61A106KE44D
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINARY UP/DN 16SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL MULTI 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM DO201AE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 53A SOT-227B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 9C P 120" RBW JACKP datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 16CH 192KHZ 80LQFP datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK BLK 2CKT datasheet.pdf