Murata Electronics North America GRM21A5C2E150JW01D
GRM21A5C2E150JW01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM21A5C2E150JW01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GRM21A5C2E150JW01D.pdf
Availability of GRM21A5C2E150JW01D
QUANTITY
GRM21A5C2E150JW01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21A5C2E150JW01D
Internal Part NumberEIS-GRM21A5C2E150JW01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21A5C2E150JW01D
Related LinksGRM21A5C2, GRM21A5C2E150JW01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21A5C2E150JW01D Details Description
Related parts for GRM21A5C2E150JW01D
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1500TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 2.5KOHM 25C datasheet.pdf
LABEL HI TACK METAL 50.8X0.95MM datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.18A 80 MOHM SMD datasheet.pdf